Mrtvé moře

O Mrtvém moři již zřejmě každý z Vás slyšel nebo četl.

Leží v nejnižším místě na Zemi, jeho délka dosahuje 75 km, šířka se pohybuje mezi 6 km až 16 km, hladina je na úrovni kolem –400m pod hladinou moře.

To však není jediné prvenství, které je Mrtvému moři připisováno. Je také nejslanější vodní plochou na světě, resp. vodní nádrží s největším podílem rozpuštěných minerálů na jednotku objemu. Běžně se uvádí, že obsah minerálů v něm dosahuje až 30%. (Pro srovnání – obsah solí ve světových oceánech a mořích se pohybuje v průměru kolem 3,5%.) Jeho voda je tak slaná, že nás udrží na hladině bez našeho vlastního úsilí.

Dalším unikátem, který odlišuje Mrtvé moře od ostatních vodních ploch, je skladba solí. Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je naprosto odlišný od obsahu a složení v jiných solích /mořských, kuchyňských/ , kde převažuje především chlorid sodný. Zcela jiné poměry jsou u soli z Mrtvého moře. Bylo by proto zavádějící zaměňovat nebo zahrnovat do jedné skupiny např. i mořskou sůl a sůl z Mrtvého moře. Obě mají zcela jiné účinky.

Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku /MgCl/ - asi 30% a draslíku /KCl/ - asi 22%. Chlorid sodný /NaCl/ - asi 7%, tvoří již méně podstatnou složku. Tyto minerály jsou zapotřebí pro podporu metabolismu pleťových buněk a jsou základem pro syntézu proteinů, lipidů, karbohydrátů a nukleových kyselin. Právě tyto minerály tvoří sůl z Mrtvého moře tak jedinečnou a zároveň tak vhodnou pro kosmetické a preventivně léčebné využití k ošetření, udržování a celkovému zlepšování stavu pokožky.

Minerály v Mrtvém moři

Mimo základní a nejvíce obsažené minerály jako jsou hořčík, vápník, brom a draslík obsahuje voda Mrtvého moře dalších 22 minerálů a stopových prvků. Některé z nich nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu a některé z nich jsou uznávané a vysoce ceněné pro přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému a zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch.

Vysoká koncentrace solí neumožňuje jakýkoliv mořský život (kromě později zjištěných halobakterií)


Srovnání koncentrace soli v mg/litr:

 Voda Mrtvého mořeVoda Středozemního mořeVoda oceánů
 Chlor224.90022.90019.000
 Hořčík44.00031.12.48931.12.349
 Sodík40.1001.12.70030.9.500
 Vápník17.200470400
 Draslík1.7.650470390
 Brom30.4.3007665

* data poskytl Cheryl Glover, KABBALAH corp.

Vlastnosti některých minerálů z Mrtvého moře:

Hořčík/Magnezium

  • velice významný minerál důležitý pro správnou funkci všech soustav lidského těla. Je nezbytný pro dokonalou činnost nervů, svalů a mnohých enzymů, účastní se též řízení činnosti více jak 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy a navozuje spánek, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Může taky výrazně zlepšit stav Alzheimerovy nemoci. Pomáhá tělu využívat vitamíny, zejména E a C. Důležitou roli hraje v metabolismu cukru, tuku, nukleonových kyselin a bílkovin, také v procesech tvorby energie a jejího použití. Chrání též proti infarktu. Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho zvláštností je, že pomáhá při zadržování moče. Jeho nepřátelé jsou diuretika a hlavně alkohol. Jeho nedostatek se projevuje poruchami hybnosti, křečemi, brněním, celkovou ochablostí, projevy výrazné nervozity a úzkosti, podrážděností. Výrazně zpomaluje procesy stárnutí, regeneruje celý organismus. Je antialergický a snižuje přecitlivělost kúže.

Draslík

  • zlepšuje buněčný metabolismus, udržuje optimální úroveň vlhkosti pokožky a omezuje praskání jemných cévek

Vápník

  • má posilňující účinky na buňky pokožky a celého těla, aktivuje enzymy

Brom

  • má dezinfekční účinky, pomáhá hojit kožní nemoci, mj. i lupenku, zklidňuje citlivá nervová zakončení v pokožce, dále je nezbytný pro správnou funkci štítné žláz

Zinek

  • urychluje hojení ran, působí proti proti akné a podporuje obnovu buněk

Chlor

  • má dezinfekční účinky a zlepšuje vyváženost minerálů v buňkách

Sodík a draslík

  • Při nedostatku člověk trpí pocitem únavy a křečemi svalů. Oba napomáhají látkové výměně mezi buňkami a umožňují z nich vylučovat toxické látky.

Reakce našich zákazníků